"Klub Mleczaka" Ogólnopolski Program Profilaktyki Higieny Jamy Ustnej dla przedszkolaków

Program ma na celu, edukację z zakresu profilaktyki stomatologicznej oraz zmianę nawyków higienicznych dzieci i dorosłych.

Klub Mleczaka to inicjatywa, która powstała z myślą ....

.....  o najmłodszych - dzieciach w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. W tym wieku bardzo istotne jest wytworzenie trwałego nawyku higieny jamy ustnej, poprzez regularne szczotkowanie zębów a także spożywanie odpowiednich pokarmów. Już nawet 3 latek wie, że jego ząbki są mu bardzo potrzebne i należy o nie dbać, by rosły zdrowe i nigdy nie chorowały. W Polsce jednak mimo podejmowanych działań, od 41% do blisko 90% dzieci (w zależości od grupy wiekowej) ma próchnicę. Wyniki są przerażające, a problem pogłębia fakt, iż pierwsza wizyta u stomatologa odbywa się w chwili, gdy dziecko ma już próchnicę, często zaawansowaną.

Realizując program pragniemy tymi działaniami wytwarzać i utrwalać u nich nawyk higieny jamy ustnej. To najleplsza inwestycja w młodego człowieka, gwarantująca zdrowie w życiu dorosłym.

Czy wiesz, że:

• Czy wiesz, że szkliwo jest najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie, ale bardzo łatwo jest je zniszczyć przez nieodpowiednią higienę. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pasta i szczoteczka i również codzienna higiena jamy ustnej.
  • Wbrew powszechnej opinii, mleczaki pełnią ważną rolę w naszym organizmie. Od ich stanu, wyglądu i rozstawienia zależy w dużej mierze to, jak będą wyglądać zęby stałe.
  • Czy wiesz, że odcisk zębów jest równoznaczny z odciskiem linii papilarnych? Linie papilarne u człowieka, to jego znak rozpoznawczy. Nikt nie ma takich samych linii papilarnych. Okazuje się, że podobnie jest z odciskiem zębów.
  • Zęby mleczne są bielsze od zębów stałych.