zajęcia sportowe ogólnorozwojowe

prowadząca - mgr Beata Gajek - Trzaska

zajęcia 2 razy w tygodniu we wtorek  9:00 - 11:45

czwartek  9:00 - 11:15

Są powody oczywiste – każdy przedszkolak powie, ruch równa się zdrowie!

Zajęcia te mają przygotować dzieci do uczestnictwa w kulturze fizycznej oraz wspierać ich wszechstronny rozwój psychomotoryczny poprzez zabawę i ćwiczenia. To wszechstronne zajęcia ruchowe mające na celu kształtowanie wszystkich cech motorycznych dzieci (siła, wytrzymałość, gibkość, szybkość, koordynacja wzrokowo-ruchowa).
Na zajęciach ćwiczą ogólną sprawność, koordynację ruchową, wykonują ćwiczenia przeciwko płaskostopiu, korygują wady postawy a także uczestniczą w ćwiczeniach z elementem współzawodnictwa. Do ćwiczeń wykorzystywane są różnorodne przybory – woreczki, szarfy, piłki, ławeczki, laski gimnastyczne.
Korekcja wad postawy jest procesem długotrwałym, w którym obok oddziaływania na układ mięśniowy musimy doprowadzić do zmiany nawyku postawy wadliwej na prawidłową. Proces ten z reguły trwa kilka lat. Gimnastyka korekcyjna dzieci przedszkolnych ma na celu:

• skorygowanie istniejących zaburzeń statyki ciała i doprowadzenie jej o ile jest to możliwe do stanu prawidłowego;
  • niedopuszczenie do powstania wad postawy, gdy zaistnieją warunki sprzyjające ich powstaniu;
  • doprowadzenie sprawności fizycznej dziecka do stanu uznanego za prawidłowy.

Aby zachęcić dzieci do ćwiczeń stosujemy najwłaściwszą do tego wieku formę zabawy. Wprowadzenie zabaw i gier ruchowych w znacznym stopniu uatrakcyjnia zajęcia i mobilizuje dzieci do większego wysiłku. Zabawy te obejmują korekcję czterech najczęściej występujących wad: pleców okrągłych, bocznych skrzywień kręgosłupa (skolioz), pleców. Jednak nie wszystkie zabawy i gry ruchowe można wykorzystać w gimnastyce korekcyjnej. Specyfika tych zabaw stwarza pewne wymagania co do pozycji, sposobu poruszania się, unikania ruchów niepożądanych czy wręcz szkodliwych dla danej wady. W korygowaniu wad postawy najważniejsze jest dokładne, precyzyjne wykonanie ruchu i egzekwowanie w czasie zabawy poprawnej postawy. Zabawa ruchowa jest prostą nieskomplikowaną formą ruchu opartą na podstawowych ruchach motorycznych człowieka, takich jak: chód, bieg, skok, czworakowanie, pełzanie, rzucanie. Polega na rywalizacji indywidualnej - kto ładniej, kto dokładniej, kto szybciej, kto dalej, kto wyżej wykonał zadanie. Gra ruchowa jest wyższą formą zabawy ruchowej, zróżnicowaną pod względem trudności formą ruchu, w której biorą udział drużyny rywalizujące ze sobą o zwycięstwo.