Międzynarodowy Projekt Czytelniczy - Magiczna Moc Bajek edycja IV 2022/2023

Międzynarodowy Projekt Czytelniczy „Magiczna moc bajek”
czyli Bajkowa podróż do krainy wartości i dziecięcej wyobraźni....

„Bajka jest magicznym lustrem pozwalającym dziecku inaczej spojrzeć na to, co wydaje się trudne i nie do pokonania”

Maria Molicka

Kolejny raz podejmujemy się udziału w projekcie .... Projekt będzie realizowany w terminie: październik 2022 - maj 2023.

Projekt jest elastyczny, otwarty, realizowany przez nauczycieli, którzy są kreatywni, twórczy, potrafią dostosowywać treści do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka, nie boją się wprowadzać do zajęć własne pomysły. Wspólne czytanie bajek z dorosłymi wywiera duży wpływ na rozwój młodego człowieka.

Bajki pomagają dziecku poznawać i nazywać własne emocje oraz podpowiadać sposoby radzenia sobie z nimi. Poprzez utożsamienie się z bohaterem, dzieci są
w stanie przepracować różne, trudne dla siebie sytuacje, poradzić sobie z przykrymi emocjami. Nabywają nowych umiejętności społecznych i emocjonalnych, łatwiej im identyfikować swoje przeżycia. Czytanie uczy odróżniania dobra od zła, dostarcza pozytywnych wzorców, wpływa na rozwój uczuć i zachęca do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów.

Odpowiednio dobrana literatura dziecięca wzbogaca wiedzę, rozwija intelekt, jest źródłem rozrywki i zabawy. Bajki i baśnie od zawsze były sposobem na przekazywanie dzieciom wiedzy i zasad moralnych. Będziemy także w realizacji projektu wykorzystywać Dobranocki z dawnych lat m.in.; Gucio i cezar, Koziołek Matołek, Smerfy, Troskliwe Misie, Pszczółka Maj, Muminki, Kaczor Donald

Głównym celem Projektu jest promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka oraz kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku szkolnym wobec osób z niepełnosprawnością i osób starszych.

Zrealizujemy osiem modułów, którym przewodzić będą następujące tematy:

PAŹDZIERNIK 2022 „Kultura i szacunek tworzą mój dobry wizerunek"”
LISTOPAD 2022 „Kraina przyjaźni”
GRUDZIEŃ 2022 „Można różnić się pozytywnie”
STYCZEŃ 2023 „Jesteśmy Razem, pomagamy sobie Wzajemnie" - Różne rodzaje niepełnosprawności
LUTY 2023 „Tradycyjnie czyli jak?”
MARZEC 2023 „Czy życzliwość bywa trudna?”
KWIECIEŃ 2023 „Piękni i ochrona przyrody"”
MAJ 2023 „Rodzina i patriotyzm”