Odkrywcy. Plan pracy grudzień - trzeci tydzień

4. Całusy choinkowe

5. Świąteczny poczęstunek

Cele:

• Utrwalanie wiedzy na temat świąt Bożego narodzenia i tradycji z nimi związanymi
  • Rozwijanie zdolności matematycznych
  • Rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem
  • Rozwijanie aktywności fizycznej
  • Rozwijanie zdolności manualnych
  • rozwijanie koncentracji uwagi
  • rozwijanie umiejętności pracy w grupie
  • rozwijanie umiejętności określania prawdziwości lub fałszywości zdań
  • Rozwijanie mowy i wymowy u dzieci
  • Układanie historyjki obrazkowej
  • utrwalenie swojego adresu
  • rozwijanie umiejętności logicznego myślenia
  • rozwijanie precyzji ruchów ręki
  • umuzykalnienie dzieci
  • rozwijanie umiejętności dostosowania głośności do ruchów legato i straccto
  • kształtowanie świadomości własnego ciała
  • doskonalenie umiejętności rozumienia własnych uczuć
  • rozwijanie analizy i syntezy wzrokowej

Realizowane poprzez:

Oglądanie widokówek, obrazków związanych ze świętami Bożego Narodzenia; Zabawy z wykorzystaniem rymowanki Białe święta. Zabawa matematyczna Bombki na choince; Słuchanie fragmentów opowiadania H. Ch. Andersena „Choinka” – rozmowy dotyczące opowiadania. Zabawa rozwijająca zmysł dotyku „Rozpoznajemy kształty” Zabawa z bębenkiem. Wystukiwanie na bębenku podanego rytmu. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Dzieci i choinki” Zabawa Odszyfrowywanie świątecznych życzeń. Kolorowanie drugiej części choinki tak samo jak część choinki po lewej stronie. Zabawa Co kojarzy się ze świętami? Masaż w parach „Pieczemy świąteczne ciasto” Zabawa rozwijająca koncentrację uwagi „Potrawy wigilijne” Zabawa Prawda czy fałsz? Zabawa logopedyczna Świąteczne ciasto. Układanie historyjki obrazkowej według kolejności zdarzeń. Rozmowy dotyczące opowiadania. Wspólne ubieranie choinki. Układanie zagadek o choince, bombkach i ozdobach świątecznych. Rysowanie po śladach rysunku, bez odrywania kredki od kartki. Ozdabianie rysunku choinki (karta pracy). Ćwiczenia grafomotoryczne – Choinka z kolorowymi bombkami. Obiad wigilijny z całą społecznością przedszkola Zabawy przy piosence „Choinkowe całusy.” Ćwiczenia dykcyjne. Wykonywanie ruchów – legato i staccato. Zabawa powtarzamy szeptem. Nauka piosenki „Choinkowe całusy” fragmentami, metodą ze słuchu. Ćwiczenia gimnastyczne – zestaw nr XI.