Logopeda, zajęcia, konsultacje

w tygodniu                we wtorek 12:00-14:00

środa 12:00 -14:00

piątek 13:30 - 14:00

zajęcia z logopedą ...., harmonogram godzin dostepności ....

Zajęcia z logpodą

Dzieci objęte terapią logopedyczną to przede wszystkim dzieci 6-letnie, jak również 5-letnie i 4-letnie a także 3-letnie. Jak co roku we wrześniu, po uzyskaniu pisemnej zgody rodziców, prowadzone są przez logopedę przesiewowe badania mowy wszystkich dzieci. Celem badań jest wyłonienie dzieci wymagających opieki logopedycznej. Głównym celem tych zajęć jest profilaktyka wad wymowy i zaburzeń mowy, a także wspomaganie rozwoju kompetencji językowych, które decydować będą o powodzeniu i sukcesach dziecka w edukacji szkolnej.

Drodzy Rodzice!
Mowa, jest podstawowym narzędziem nawiązywania kontaktów społecznych - daje możliwość komunikowania się z otoczeniem. Dzięki niej, dziecko zdobywa informacje, wyraża własne sądy, upodobania, uczucia i emocje. Zaburzenia mowy w znacznym stopniu wpływają na relacje z rówieśnikami i dorosłymi, na trudności w nauce czytania i pisania, a tym samym na trudności osiągania w przyszłości sukcesów w szkole.
Istnieją jednak czynniki wpływające na rozwój wad wymowy, które można zminimalizować lub wręcz wyeliminować.

Należą do nich:
  • Długie używanie smoczka
  • Picie przez smoczek
  • Podawanie dzieciom rozdrobnionych, przetartych pokarmów
  • Niesprawne narządy artykulacyjne
  • Słabe napięcie mięśni twarzy i języka
  • "złe" oddychanie (przez usta)
  • Negatywne wzorce
Uwagę rodziców powinno zwrócić, gdy:
  • dziecko ma stale otwarte usta
  • widoczna jest asymetria twarzy dziecka, np. wykrzywianie ust
  • niska jest sprawność pracy narządów mowy
  • dziecko głośno mówi (zawsze)
  • nie wykonuje poleceń, nie odpowiada na pytania od razu, robi to po kolejnym powtórzeniu (może wskazywać to wadę słuchu).